Event Schedule General Time Table

Event Schedule General Time Table

  Nov. 6 (TUE) Nov. 7 (WED) Nov. 8 (THU)
  100BANCH JICA Global Plaza NHK Fureai Hall
10:00      
 
10:30
Proposal Division
Final Presentation Session
Finalists
Iris (Argentina)
Lily (Bhutan)
Little Farmers (Jamaica)
Life (Mexico)
Revolution in the desert (Mongolia)
 
11:00      
     
12:00      
     
1:00
1:00
Creative Frontier Category
Final Presentation Session
Finalists
Old Man's Journey (Austria)
Bury me, my Love (France)
Inside Tumucumaque - A Virtual Reality Experience (Germany)
AH Tech (Netherlands)
Tic Tac Tree (Sweden)
Datak (Switzerland)
 
1:00
Session: Diversity and Media

Guests:
Yuriko Oda (CEO, WheeLog Association)
Kosuke Takahashi (Inventor)
Moderator:
Tetsuya Takeuchi (NHK Commentator)
Screening (excerpt)
Kristjan (Slovenia)
True Colours (Sweden)
First Day (Australia)
Happy Together (Taiwan)
     
2:00  
2:00
Screening of 2017 Best Proposal Winner

A Letter To Jejara (Myanmar)
Talk Session
Sein Lyan Tun (Producer)
Interviewed by Yoko Imai (NHK Enterprises)
 
   
2:40
FACES: How I survived being bullied

Guests:
Dejana Backo [Para-taekwondo athlete] (Serbia)
Po-Ying Tseng [Graduate student] (Taiwan)
Takahiro Miyai [Student] (Japan)

Moderator:
Markus Nikel [Radiotelevisione Italiana (RAI)] (Italy)
3:00  
3:05
2017 Excellent Proposal Let's Play (Colombia)
3:15
Screening of 2018 Finalist Works (excerpt)

Storytime with Special Effects (Colombia)
Wooden Chair (Philippines)
Octopus News (Taiwan)
Whispering out loud II (Argentina)
Sister (Vietnam)
 
     
4:00
4:00
Creative Frontier Category Overview of Entries

The enemy (Canada)    #TBT Sin Limites (Colombia)    Olivia18 (Finland)    Rikamap (Japan)    Ramasjang Saves the Bees (Denmark)

Screening (excerpt)
#tagged (Netherlands)
Digital Addict (France)
Overshadowed (UK)
The Cleaners (Germany)

4:50
Creative Frontier
Finalists Showcase
4:00
Tamagawa University UNESCO Club Screening
(excerpt)

TOMORROW IS BETTER (Egypt)
TOKYO KURDS (Japan)
Planet Plastic (Norway)




4:50
Latin American Programs for Children
(excerpts only for certain programs)

The Papernauts (Chile)
What body is this? (Brazil)
What would you Do? (Colombia)
#TBT Sin Limites (Colombia)
 
     
5:00      
     
6:00  
5:50
Discussion with Proposal Division Finalists
Video Director Hirofumi Ono explores the inspiration behind their proposals
 
6:30
Grouping for Workshop
6:20
Discussion
"What can media do for international understanding?"
 
7:00
7:00
100BANCH Workshop

100BANCH×JAPAN PRIZE collaboration

*Reservation closed. Observers are welcome!
   
     
8:00      
     

Nov. 6 (TUE)

  100BANCH
10:00  
 
11:00  
 
12:00  
 
1:00
1:00
Creative Frontier Category
Final Presentation Session
Finalists
Old Man's Journey (Austria)
Bury me, my Love (France)
Inside Tumucumaque - A Virtual Reality Experience (Germany)
AH Tech (Netherlands)
Tic Tac Tree (Sweden)
Datak (Switzerland)
 
2:00  
 
3:00  
 
4:00
4:00
Creative Frontier Category Overview of Entries

The enemy (Canada)    #TBT Sin Limites (Colombia)    Olivia18 (Finland)    Rikamap (Japan)    Ramasjang Saves the Bees (Denmark)

Screening (excerpt)
#tagged (Netherlands)
Digital Addict (France)
Overshadowed (UK)
The Cleaners (Germany)

4:50
Creative Frontier
Finalists Showcase
 
5:00  
 
6:00  
6:30
Grouping for Workshop
7:00
7:00
100BANCH Workshop

100BANCH×JAPAN PRIZE collaboration

*Reservation closed. Observers are welcome!
 
8:00  
 

Nov. 7 (WED)

  JICA Global Plaza
10:00  
10:30
Proposal Division
Final Presentation Session
Finalists
Iris (Argentina)
Lily (Bhutan)
Little Farmers (Jamaica)
Life (Mexico)
Revolution in the desert (Mongolia)
11:00  
 
12:00  
 
1:00  
 
2:00
2:00
Screening of 2017 Best Proposal Winner

A Letter To Jejara (Myanmar)
Talk Session
Sein Lyan Tun (Producer)
Interviewed by Yoko Imai (NHK Enterprises)
 
3:00
3:05
2017 Excellent Proposal Let's Play (Colombia)
3:15
Screening of 2018 Finalist Works (excerpt)

Storytime with Special Effects (Colombia)
Wooden Chair (Philippines)
Octopus News (Taiwan)
Whispering out loud II (Argentina)
Sister (Vietnam)
 
4:00
4:00
Tamagawa University UNESCO Club Screening
(excerpt)

TOMORROW IS BETTER (Egypt)
TOKYO KURDS (Japan)
Planet Plastic (Norway)




4:50
Latin American Programs for Children
(excerpts only for certain programs)

The Papernauts (Chile)
What body is this? (Brazil)
What would you Do? (Colombia)
#TBT Sin Limites (Colombia)
 
5:00  
 
6:00
5:50
Discussion with Proposal Division Finalists
Video Director Hirofumi Ono explores the inspiration behind their proposals
6:20
Discussion
"What can media do for international understanding?"
7:00  
 
8:00  
 

Nov. 8 (THU)

  NHK Fureai Hall
10:00  
 
11:00  
 
12:00  
 
1:00
1:00
Session: Diversity and Media

Guests:
Yuriko Oda (CEO, WheeLog Association)
Kosuke Takahashi (Inventor)
Moderator:
Tetsuya Takeuchi (NHK Commentator)
Screening (excerpt)
Kristjan (Slovenia)
True Colours (Sweden)
First Day (Australia)
Happy Together (Taiwan)
 
2:00  
2:40
FACES: How I survived being bullied

Guests:
Dejana Backo [Para-taekwondo athlete] (Serbia)
Po-Ying Tseng [Graduate student] (Taiwan)
Takahiro Miyai [Student] (Japan)

Moderator:
Markus Nikel [Radiotelevisione Italiana (RAI)] (Italy)
3:00  
 
4:00  
 
5:00  
 
6:00  
 
7:00  
 
8:00  
 

TOP