Prize Winners > Runners-up > Jurors > IPCEM & Event > Photo Gallery >
Finalists in the Audiovisual Division > Finalists in the TV Proposal Division >

Final Selection Jurors
COMMITTEE 1
AUDIOVISUAL DIVISION [Pre-school Category] & TV PROPOSAL DIVISION
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
CHAIRPERSON OF
TV PROPOSAL
DIVISION
Charlotte Cole
Creative Frontier
United States Executive Director
Blue Butterfly Collaborative
LEADER OF
COMMITTEE 1
Aldana Duhalde
JFP Prize, UNICEF Prize
Argentina Content Director / Advisor - Media for Children
Medio Mundo TV
  Ami Malmros
Creative Frontier
Sweden Head of Program, Children and Youth
Swedish Educational Broadcasting
  Nobuyuki Ueda
Maeda Prize, NHK President Prize
Japan Professor
Department of Childhood Studies, Faculty of Contemporary Social Studies, Doshisha Women's College of Liberal Arts
COMMITTEE 2
AUDIOVISUAL DIVISION [Youth Category] & TV PROPOSAL DIVISION
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
LEADER OF
COMMITTEE 2
Markus Nikel
Creative Frontier
Italy Consultant International Projects
RAI Educational - RAI Storia
LEADER of the Creative Frontier Category Kristine Collins
Creative Frontier
Canada Director, Education and Institutional Markets
National Film Board of Canada
  Bruktawit Tigabu
Maeda Prize, NHK President Prize
Ethiopia Chief Executive Officer
Whiz Kids Workshop P.L.C.
  Kiyoshi Shin
Creative Frontier
Japan Lecturer
College of Image Arts and Sciences, Ritsumeikan University
COMMITTEE 3
AUDIOVISUAL DIVISION[Continuing Education Category] & TV PROPOSAL DIVISION
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
CHAIRPERSON of AUDIOVISUAL DIVISION John Millner
Creative Frontier
United Kingdom Executive Producer
BBC Learning
LEADER OF
COMMITTEE 3
Stephen Segaller
Maeda Prize, NHK President Prize
United States Vice President, Programming
WNET
  Moneeza Hashmi
JFP Prize, UNICEF Prize
Pakistan President
Public Media Alliance
  Hiroshi Tanami
JFP Prize, UNICEF Prize
Japan Head of Culture & Welfare Programs Division, Program Production Department
Japan Broadcasting Corporation (NHK)

Preliminary Selection Jurors
COMMITTEE 1
AUDIOVISUAL DIVISION [Pre-school Category]
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
LEADER OF
COMMITTEE 1
Beth Carmona Brazil Content Director
ComKids / Singular Media
  Ajmal Obaid Abidy Afghanistan Chief Executive Officer
Aria Television
  Hiroshi Hotta Japan Professor
Sonoda Women's University
  Monica Achieng Juma Kenya Programmes Officer
Kenya Broadcasting Corporation (KBC)
COMMITTEE 2
AUDIOVISUAL DIVISION [Primary Category]
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
LEADER OF
COMMITTEE 2
Hyunsook Chung Republic of Korea Senior Project Manager
Educational Broadcasting System (EBS)
  Mitsuaki Furuya Japan Senior Producer, Youth & Educational Programs Division, Program Production Department
Japan Broadcasting Corporation (NHK)
  Carlos Eduardo Smith Rovira Colombia Director
HIERROanimacíón
  Mira Weiss Israel Producer
Israel Broadcasting Authority
COMMITTEE 3
AUDIOVISUAL DIVISION [Youth Category]
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
LEADER OF
COMMITTEE 3
Tuula Rajavaara Finland Director and Scriptwriter
Finnish Broadcasting Company (YLE)
  Lee Joseph M. Castel Philippine Senior Program Manager
GMA Network, Inc.
  Takako Hayashi Japan Senior Producer, Content Development Center, Programming Department
Japan Broadcasting Corporation (NHK)
  Judy Lieff United States Owner
Made-By-Hand, LLC
COMMITTEE 4
AUDIOVISUAL DIVISION [Continuing Education Category]
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
LEADER OF
COMMITTEE 4
Wolfgang Pruss Germany Commissioning Editor
Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)
  Ab Aziz Hassan Malaysia Head Production
Prime Works Studios
  Kayoko Kumada Japan Senior Producer, Culture and Welfare Programs Division, Program Production Department
Japan Broadcasting Corporation (NHK)
  Davide Tosco Italy Creative producer
Showlab SRL
COMMITTEE 5
AUDIOVISUAL DIVISION [Creative Frontier Category]
ROLE NAME PHOTO COUNTRY/REGION TITLE & ORGANIZATION
LEADER OF
COMMITTEE 5
Katsusuke Shigeta Japan Associate Professor
Information Initiative Center, Hokkaido University
  Emilie Bessard France Head of Social Media and Web Communities
ARTE FRANCE
  Yasuhiro Kawanoue Japan Principal Program Director, Digital Content Center, Programming Department
Japan Broadcasting Corporation (NHK)
  Kazunari Yonemitsu Japan Game Designer
Professor, Ritsumeikan University

TOP